Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kaffekanna 16795306



*

nr 1679 5306


Olle Alberius

(1926-1993), Sverige


Kaffekanna, Rörstrand, "Engen", keramik. Höjd: 26 cm


Olle Alberius, svensk keramiker och glaskonstnär, född 1926 i Jönköping, död 1993.

Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2025
kl 19:13:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/2 19:30:11 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Olle Alberius

Olle Alberius, svensk keramiker och glaskonstnär, född 1926 i Jönköping, död 1993.

Läs mer om Olle Alberius
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekanna keramik olle alberius rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr